مجلس تبدیل به ماشین قانون گذاری شده است

[ad_1]

نبود نظارت کافی مجلس شورای اسلامی مسبب بسیاری از مشکلات در ایران است.

فاطمه محمدی

19دی: منتخب مردم آستارا در دهمین مجلس شورای اسلامی معتقد است نظارت مجلس کافی نیست و نمایندگان و هیات رییسه در یک سالی که گذشت به این امر توجه لازم را نداشتند.

ولی داداشی در گفت وگو با خبرنگار 19دی درمورد روند کار مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: نمایندگان دو وظیفه قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین را طبق نص صریح قانون اساسی بر عهده دارند اما در این یک سال در بحث نظارت بر حسن اجرای قوانین، نماینده های مجلس به خصوص هیات رییسه موفق عمل نکرده اند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس تاکید کرد: نمایندگان و هیات رییسه، مجلس را تبدیل به ماشین قانون گذاری کردند و از مقوله نظارت به دور ماندند و در حال حاضر نظارت مغفول مانده و فقط تولید قانون داریم.

وی عنوان کرد: طبق موادی از آیین نامه داخلی مجلس هیات رییسه می تواند یک روز را به سوال از نماینده ها اختصاص دهد اما این امر اجرایی نمی شود و تنها یک ساعت آخر جلسه روزهای سه شنبه به سوال از وزرا اختصاص داده می شود که زمان آن بسیار محدود است.

وی تاکید کرد: هیات رییسه باید یک روز را به سوال از وزرا و نظارت اختصاص دهد تا با نظارت دقیق از بسیاری از فسادها و مشکلات جلوگیری شود اما هم اکنون بسیاری از سوال ها در هیات رییسه آمده و همان گونه مانده است.

داداشی با بیان این که یکی از ابزارهای نظارتی مهمی که در بحث حوزه وظایف نماینده ها وجود دارد سوال و استیضاح هست، گفت: بسیاری از نماینده ها می خواهند از این ابزارها استفاده کنند اما با عملکرد هیات رییسه مواجه هستیم که سوال های زیادی را پیش خود نگه داشته اند و سوال داخل صحن نمی آید و وقت یک روز را در اختیار نماینده ها قرار نمی دهند.

 

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *